Cześć

Mam na imię Aleks i lubię pisać.

Odkąd pamiętam pisałam dzienniki, wiersze, listy i opowiadania. Zapisywałam myśli i spostrzeżenia, rozpisywałam plany i marzenia, i przelewałam na papier wszystko co kotłowało mi się w sercu i głowie.

A potem poszłam do liceum i usłyszałam, że to co sprawia mi przyjemność wcale nie jest „prawdziwym pisaniem”. Pierwsze wypracowanie wróciło do mnie całe pokreślone, z czerwonymi znakami zapytania i zamaszystą tróją z dwoma na dole strony. Dowiedziałam się, że pisanie obowiązują sztywne reguły, że nie można dzielić się wszystkim co myślimy, i że nie każdy potrafi pisać.

Bo pisarzem trzeba się URODZIĆ.

Na długie lata odłożyłam długopis i schowałam notes do szuflady.  Skończyłam prawo na UW i kurs pilota wycieczek. Uczyłam angielskiego w gimnazjum i jeździłam rowerem po Warmii z grupami niemieckich emerytów. Aż w końcu znalazłam stałą, stabilną pracę w administracji. Na 9 lat usiadłam na niewygodnym krześle za biurkiem pełnym urzędowych kwitów i wtopiłam się w tło życia. Rdzewiałam, kurczyłam się i z każdym kolejnym rokiem przestawałam przypominać siebie. Żyłam od weekendu do weekendu, od urlopu do urlopu i budziłam się z bólem brzucha w poniedziałek rano.

Gdy było już ze mną naprawdę źle, adoptowałam Luśkę, kudłatą sunię, która zmieniła WSZYSTKO. Pokazała mi jak ważne jest bycie tu i teraz, docenianie czasu, który mamy i nierezygnowanie z marzeń. Dzięki niej wróciłam do pisania. Najpierw prowadząc dziennik w 16-kartkowym zeszycie w linie, a potem coraz odważniej, zakładając bloga, na którym opowiadałam o naszych wspólnych podróżach i wysyłając swoje teksty do gazet, magazynów i portali internetowych. Nauczyłam się pisać szczerze, bez zadęcia, tak jak mówię i to co sama chciałabym przeczytać. I powoli zaczęłam zarabiać na pisaniu.

Dziś pracuję jako copywriterka, piszę teksty podróżnicze i prowadzę kursy pisania online. Mój blog makulscy.com został wyróżniony nagrodą Twórcy Roku 2019 w kategorii Podróże w konkursie dla twórców internetowych. Wymyśliłam Klub Otwartej Szuflady, cykliczne warsztaty kreatywnego pisania dla Kobiet, na których rozpisało się już ponad 200 Uczestniczek. Zorganizowałam Iskrę, Zlot Kreatywnych Kobiet Online. i stworzyłam pierwszy polskojęzyczny kurs dziennikowania.

Pomagam Dziewczynom, które tak jak ja od zawsze kochały pisać, rozpisać się, wrócić do pisania i odnaleźć w nim radość. Uczę jak pisać lepiej i więcej, gdzie szukać inspiracji i jak pokonać strach przed krytyką, żeby w końcu zacząć publikować. 

Uważam, że pisanie powinno sprawiać nam przyjemność, że można nauczyć się pisać i ćwiczyć pisanie, a talent i wena są zdecydowanie przereklamowane. I wierzę, że jeśli tylko lubisz pisać, powinnaś pisać i odważnie dzielić się tym co masz w sercu i w głowie. Bo nigdy nie wiadomo dokąd prowadzi nasza droga. Sama jestem tego najlepszym przykładem.

aleks.

Copyright © 2020 Aleksandra Makulska